Сама по собі бухгалтерія, як і бухгалтерські послуги, існує давно – ще з незапам’ятних часів. Чіткі форми її правила набули в Італії десь в 1300-х роках. Там же, тільки трохи пізніше, з’явився і подвійний запис, яким, до речі, користуються і дотепер. Відомий Карл Маркс – автор такої фундаментальної праці як «Капітал» – взагалі вважав, що саме облік (тобто бухгалтерія) послужив свого часу поштовхом до розвитку економіки. Сам же термін « Бухгалтерія» з’явився у нас за Петра I. Саме він ввів це слово в ужиток. З’явилося воно як похідна від німецьких слів «книга» («buch») і тримати («hallten»). У такому вигляді існує і понині.

Сама методика ведення обліку не змінювалася з моменту її винаходу. Дуже дивно, але ще ніхто не придумав нічого кращого вищезгаданого подвійного запису. Змінюються тільки процентні ставки нарахування податків, їх кількість, форми звітів та статті, які можна чи потрібно відносити до витрат або доходів підприємства. У країнах з розвиненою економікою податкове законодавство прописано в букві закону давно і змінюється вкрай рідко, що, в цілому, сприяє розвитку підприємництва. Може помінятися сама ставка податку, але ніяк не метод його нарахування, або ж форма звіту. Коли всі поняття чітко визначені, коли в статтях Закону немає подвійного сенсу (в ідеалі – в будь-якому Законі нічого не мається на увазі, все тільки так як написано, і це не можна зрозуміти інакше), коли контролюючі органи можна порахувати на пальцях однієї руки, – вести облік простіше. Саме тому переважна частина дрібних і середніх бізнесів Америки та Європи взагалі не має штатних бухгалтерів. У цьому немає сенсу. Замовити бухгалтерські послуги у спеціалізованої компанії значно дешевше. Все просто: здав первинну документацію, отримав акт про те, що всі звіти здані, оплатив нараховані податки і … власне все.

Інша справа пострадянський простір. Все як завжди, все як у будь-якій області – ситуація відразу розділила людей на два протиборчі табори: тих, хто намагається вести власну справу і платить податки, і тих, хто ці податки придумує і контролює їх оплату. Причому останні, принаймні на території України, явно перегнули палицю. Яскравий приклад тому пан Азаров, нині прем’єр-утікач, а десяток років тому – головний податківець країни. Його тодішня заява з трибуни Верховної Ради повеселила весь західний світ та ввела в легкий ступор всіх бухгалтерів України. Він заявив, що на той момент Закон про Прибуток мав вже близько 500 поправок і вони самі (фахівці податкових органів) в ньому не можуть розібратися. Що вже говорити про простих аудиторів. Відтоді ситуація не змінилася. Законотворчість набула справді виробничих масштабів, « закручуючи гайки » малому і середньому бізнесу. Чого тільки варті останні редакції «Податкового Кодексу».

Однак у сформованій ситуації були і плюси. Цілком ймовірно, саме податковий прес і сприяв розвитку такого напрямку, як оптимізація оподаткування. Наші фахівці в цій області можуть дати фору будь-якій західній компанії зі світовим іменем. І нехай вас не лякають стереотипи, оптимізація оподаткування – це не чорний відхід від сплати податків. Це правильно вибудована система обліку, яка заснована на глибоких знаннях нинішнього законодавства і збалансованості процесу, що в свою чергу здатне саме МІНІМІЗУВАТИ податки на законній підставі, а не уникнути їх сплати .

На даний момент Україна знаходиться в трійці лідерів за рівнем складності ведення бухгалтерського та податкового обліку. Але в світлі останніх подій ми з вами можемо сподіватися, що рух у бік Європи сприятиме змінам і в цій області. І будь-якому дрібному або середньому бізнесу буде економічно набагато вигідніше замовити кваліфіковані бухгалтерські послуги, ніж наймати штатного бухгалтера, що приховує сірими методами зобов’язання, наприклад, з ПДВ, за несплату яких рано чи пізно все-одно доведеться відповідати.

Ірина Туншина

Юридична консультація компанії “Хесторія Україна-Плюс”