Дитина порушила закон – хто відповідає?

У цьому матеріалі ми не будемо міркувати про обставини, за яких деякими з наших чад починають цікавитися правоохоронні органи, а постараємося докладно розібратися в правовій базі, пов’язаної з адміністративної та кримінальної відповідальністю неповнолітніх.

Так, юристи компанії “Хесторія Україна-Плюс” більш ніж переконані, що права і інтереси неповнолітніх мають дотримуватися беззастережно, і завжди готові прийти на допомогу, вирішуючи найскладніші питання.

Слід пам’ятати, що кримінальній відповідальності підлягають особи, які досягли до вчинення злочину 16 років. Однак неповнолітні у віці від 14 до 16 років також можуть залучатися до кримінальної відповідальності за окремі види злочинів (вбивство, умисне тяжке тілесне ушкодження, згвалтування, хуліганство та ін.). А ось діти до 14 років не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, але можуть бути піддані примусовим заходам виховного характеру.

Для неповнолітніх бувають такі види покарань:

  • Покарання у вигляді штрафу може бути призначене тільки неповнолітнім, у яких є самостійний доход, власні ресурси або майно, яке може підлягати стягненню. Розмір штрафу встановлюється судом залежно від тяжкості вчиненого кримінального злочину та з урахуванням майнового стану неповнолітнього в межах до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо неповнолітній не має власних ресурсів / майна / доходу, а також якщо неповнолітній засуджений за злочин, за яке основне покарання становить лише штраф у розмірі, що перевищує три тисячі неоподатковуваних мінімумів громадян, такі неповнолітні, залучаються на громадські або виправні роботи замість штрафів.
  • Неповнолітнім у віці від 16 до 18 років можуть призначити виправні або громадські роботи. Громадські роботи призначаються на строк від 30 до 120 годин. Тривалість громадських робіт не може перевищувати двох годин на день. Виправні роботи можуть бути призначені за місцем роботи на строк від двох місяців до одного року. З заробітку неповнолітнього, при призначенні виправних робіт, стягуються кошти на користь держави в сумі, яку встановлює суд своїм вироком, в межах від 5 до 10%.
  • Арешт – утримання неповнолітньої в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах. Арешт може бути призначений неповнолітнім, які досягли шістнадцятирічного віку на момент засудження. Термін від п’ятнадцяти до сорока п’яти днів.
  • Позбавлення волі на певний строк.

Звертаємо увагу, що, якщо неповнолітній, зробить кримінальний проступок або необережне не тяжкий злочин, він може бути звільнений від кримінальної відповідальності, якщо він після вчинення кримінального злочину щиро покаявся, активно сприяв розкриттю кримінального злочину і повністю відшкодував заподіяну шкоду або усунув заподіяну шкоду.

Також варто відзначити, що вчинення злочину неповнолітнім являється обставиною, яка пом’якшує провину, поряд з такими обставинами як щире розкаяння або активне сприяння розкриттю злочину, добровільне відшкодування заподіяної шкоди або усунення заподіяної шкоди тощо.

Адміністративна відповідальність

Адміністративної відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Щодо покарання за адміністративні порушення, то до неповнолітніх у віці від 16 до 18 років застосовуються заходи впливу, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Такі як:

  • зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
  • попередження;
  • догану або сувору догану;
  • передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

У виняткових випадках неповнолітні у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років притягуються до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень на загальних підставах.

Наприклад:

  • за незаконне виробництво, придбання, зберігання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту;
  • за дрібне викрадення чужого майна;
  • за дрібне хуліганство та інше.

Дрібне хуліганство окремо розглянемо, в інших наших матеріалах.

А ось за неналежне виконання батьківських обов’язків, щодо виховання дітей, батьки можуть нести різного виду юридичну відповідальність. Так, за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей законодавством передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.