1 липня 2014 року президент України підписав зміни до Закону, ініційовані урядом Яценюка, про оподаткування депозитів. Те, що спрямованість політичних та економічних рішень Кабінету Міністрів має чітко виражений європейський вектор, вселяє надію на світле майбутнє нашої економіки, яка, як нам здається, вже досягла дна, але… Поки всі інноваційні та антикризові рішення прем’єра і його команди зводяться до збільшення оподаткування ірозширення зони впливу уряду. Збільшення, а якщо точніше, приведення оподаткування до європейських стандартів дійсно потрібно. Це складно зрозуміти пересічному громадянину, особливо через призму нашого менталітету, однак населення будь-якої країни з розвиненою економікою повинно платити податки. Зовсім інше питання – це те, як ці гроші потім витрачаються … але це не тема сьогоднішнього матеріалу.

Останній тиждень липня відзначився тим, що тій частини населення, яка має депозити на рахунках наших банків, почали приходити сповіщення про те, що тепер нараховані на депозит відсотки будуть обкладатися податком в 15%. Механізм утримання наступний: податок утримується при кожному нарахуванні відсотків, а клієнту виплачується сума за вирахуванням цих самих утримань. І оскільки банк тепер є податковим агентом, то самостійно утримує і перераховує до бюджету податок. Клієнтам банку, які сплатили податок таким чином, не потрібно подавати декларації в ДПА щодо цих доходів. Банк самостійно щокварталу звітуватиме за такими операціями.

По суті, це звичайно правильно. Відсотки на депозит – це дохід, а будь-який дохід повинен обкладатися податком. Тут сперечатися нема про що. Однак, хотілося б розуміти, що подібний підхід до наповнення бюджету принесе позитивний результат, у що на тлі відсутності яких би то не було послаблень з боку органів контролю до підприємців, розваленої економіки і процесу люстрації, який більше нагадує «рух бджіл проти меду», віриться слабо.

Так що маємо, що маємо:

Девальвація гривні – майже 50%

Інфляція в 2014р. – 19%

Падіння ВВП – на 6%

Мінімальна заробітна плата – не збільшується

Податків стає більше.

І як би не хотілося це говорити, але думається нам, що це тільки початок.

Ірина Туншина 

Юридична консультація компанії