Ні для кого не секрет, що весь економічно – цивілізований світ дуже відповідально ставиться до питання найманої праці. Відрахування з доходів громадян жорстко контролюються і найменше порушення в розмірах або термінах оплати податків неодмінно карається. По суті це правильно, оскільки від цього залежить і наповнення бюджету і відрахування на майбутню пенсію. Якщо пенсійний фонд існує в країні як такий. У Грузії, наприклад, пенсійного фонду немає взагалі. Так що, враховуючи Європейський напрямок проведених нашим урядом реформ , нововведення в області «відбілювання» заробітних плат, як і найманої праці в цілому, здаються цілком розумними.

Консультують юристи нашої компанії:

У новій редакції Закону України №77 – VIII від 28.12.2014 р викладено статтю КЗпП № 265 щодо відповідальності за порушення законодавства про працю. З набранням чинності вищевказаного закону, юридичні особи, а також фізичні особи – підприємці, які використовують працю найманих працівників, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі :

– Фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичної роботи на повний робочий час і виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ – в 30-кратному розмірі мінімальної зарплати (на даний момент – 36540 грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення;

– Порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – в 3-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення (на даний момент 3654 грн.);

– Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого здійснено порушення (на даний момент 12180 грн.);

– Порушення інших вимог трудового законодавства – в розмірі мінімальної заробітної плати (1218 грн.). Зазначені штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю. Внесено зміни також до КпАП. Так, згідно з новою редакцією статті 41, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця чи особи без громадянства, а також осіб, щодо яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту), без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю в розмірі від 8500 до 17000 грн. За повторне протягом року порушення накладається штраф у розмірі від 17000 до 34000 грн.

Метод батога і пряника старий як світ – з одного боку кількість податків стає менше, але з іншого боку розмір штрафів збільшується в рази. Однак щось підказує, що не в цій країні, оскільки пряник у нас черствий і їм теж б’ють.

Деякі з фахівців консалтингового відділу нашої компанії вважають, що введення відповідальності у таких розмірах може спричинити негативні наслідки для дрібного бізнесу, де немає достатнього оборотного капіталу, щоб перекрити терміни виплат зарплат (винагород) до прикладу, при несвоєчасній оплаті замовником виконаних робіт. Але, як кажуть, поживемо – побачимо.

З надією на Європейське майбутнє,

Ірина Туншина.

Юридична консультація компанії “Хесторія Україна- Плюс”