Реєстрація фінансової установи в Україні складається із кількох етапів. Насамперед необхідно зареєструвати юридичну особу як фінансову компанію, а також отримати ліцензію, що дозволяє вести фінансову діяльність. Зверніться до компанії «Хесторія Україна-Плюс» та наші юристи допоможуть Вам відкрити фінансову компанію будь-якого виду з дотриманням усіх норм законодавства.

Реєстрація фінансової установи

У зв’язку із внесеними змінами до процедури ліцензування банків та небанківських фінустанов у багатьох підприємців виникає низка питань, а саме:

      • як відкрити фінансову компанію в Україні;
      • які документи знадобляться;
      • що передбачає процес реєстрації фінансової установи;
      • як отримати ліцензію під час відкриття фінансової компанії.

Щоб дізнатися відповіді на вищезгадані питання та замовити юридичні послуги, зверніться до нас. Наші юристи нададуть професійну консультацію та допоможуть розібратися у всіх нюансах реєстрації фінустанов. Ми допоможемо підготувати пакет документів для отримання ліцензії та узаконення діяльності фінансової компанії.

Види фінансових установ

Перш ніж розпочати реєстрацію фінансової компанії в Україні, необхідно розібратися з тим, які організації входять до цієї категорії. До фінансових організацій належать юридичні особи, які працюють у таких сферах, як:

      • кредитні організації, які надають послуги з надання позик під процент;
      • факторингові компанії, що діють як посередники під час укладання угод;
      • лізингові компанії, що надають певне майно в оренду з подальшим правом викупу;
      • обмінники, які здійснюють обмін валют;
      • страхові компанії, що надають послуги з різних видів страхування.

До відкриття кожного виду фінансових організацій висуваються певні вимоги. Наші юристи знають про всі тонкощі підготовки документів та реєстрації організацій у повній відповідності до вимог законодавства. Щоб виключити помилки в процесі проведення процедури, скористайтесь послугами юристів у «Хесторія Україна-Плюс» та замовте консультацію спеціаліста.

Вимоги до фінансової установи

Існує низка вимог, які необхідно виконати при включенні до Реєстру фінансових компаній, наприклад:

      • сформований статутний капітал (сума залежить від форми фінустанови);
      • спеціалізоване обладнання;
      • спеціалізоване програмне забезпечення;
      • наявність керівника, головного бухгалтера та персоналу з досвідом роботи та з відповідним свідоцтвом;
      • наявність документів (клієнтські договори, схеми роботи тощо).

При створенні фінансової компанії будь-якого виду та її внесенні до реєстру слід скористатися послугами юристів. Наші юристи допоможуть клієнту виконати процедуру максимально швидко, за доступною вартістю та з дотриманням усіх вимог законодавства.

Основні етапи реєстрації

Вимоги до процесу реєстрації фінансової організації залежить від її форми. Проте є кілька загальних вимог, про які ми зараз розповімо.

Установа юридичної особи

При включенні до Реєстру фінансових організацій здебільшого керівниками використовується організаційно-правова форма ТОВ. Існує виняток- реєстрація ломбарду. В Україні з урахуванням вимог законодавства керівник може зареєструвати ломбард лише у вигляді Повного Товариства. При цьому страхову організацію можна внести до Реєстру у вигляді АТ, ПТ, ТДВ.

Статутний капітал

Розмір статутного капіталу визначається видом організації, що відкривається, наприклад:

      • для ломбарду необхідно від 500 000 грн.;
      • для факторингу потрібно від 3000000 грн;
      • для лізингу потрібно від 3000000 грн;
      • для обмінника знадобиться від 5000000 грн.

Головна вимога для формування статутного капіталу використання грошових коштів, походження яких підтверджується відповідними документами. При цьому всі кошти вносяться засновником на спеціальний рахунок, де вони мають перебувати у повному обсязі до розгляду пакета документів у НБУ та отримання дозволу на надання фінансових послуг.

Підготовка та подача документів до НБУ

Перед початком діяльності керівнику необхідно зареєструвати організацію у НБУ. Зверненню до НБУ має передувати отримання аудиторського висновку, який підтвердить, що сформований статутний капітал відповідає нормативним вимогам. При поданні документів до НБУ компанія повинна мати призначеного керівника та головного бухгалтера.

Обов’язковим етапом є ліцензування фінансових організацій з отриманням відповідних документів.

Реєстрація у Держфінмоніторингу

На заключному етапі створення фінансової компанії керівнику слід зареєструвати юридичну особу у Держфінмоніторингу. Для цього попередньо необхідно призначити спеціаліста, який відповідає за фінансовий моніторинг усередині організації.

Юристи компанії ≪Хесторія Україна-Плюс≫ допоможуть виконати реєстрацію фінансової установи за доступною вартістю. Ми пропонуємо своїм клієнтам комплекс юридичних послуг, включаючи підготовку та подання документів, внесення даних про організацію до реєстру, а також отримання ліцензії. Ми виконаємо реєстрацію лізингової компанії, ломбарду, кредитної організації та інших фінустанов за доступною вартістю. Щоб отримати фінансову консультацію, замовити наші послуги або уточнити їхню вартість, зв’яжіться з нами у зручний для Вас спосіб.

ДОСВІД РОБОТИ В СФЕРАХ

Оптова, роздрібна торгівля

Аграрний сектор

ЗМІ

Рекламні агентства

Нерухомість

Готельно-ресторанний бізнес

Виробництво

ІТ-індустрія і технології

Медицина і фармацевтика

Страхування

Хімічна промисловість

Харчова промисловість

Неприбуткові, благодійні організації

Будівництво

Готельне господарство

Енергетика

Туристичний бізнес

Міжнародна торгівля

ЗАЛИШИТИ ВАШ НОМЕР І ми вам передзвонимо!