Частина перша: Ініціативний аудит.

Глобально, аудиторські послуги поділяються на два види: ініціативний аудит та обов’язковий. Ініціативний – це коли власник компанії або її керівництво замовляють перевірку обліку підприємства , керуючись лише власним бажанням, а не зобов’язанням, прописаним на законодавчому рівні, що в свою чергу відноситься до другого виду – обов’язкового аудиту .

Статистика, яку, як правило, ведуть поважаючі себе аудиторські фірми, свідчить, що більша частина ініціативного аудиту – це перевірка правильності ведення податкового обліку, заповнення та здачі податкової звітності. Причина проста – спокій та впевненість. Пройшовши перевірку, компанія набуває упевненості в тому, що певний період діяльності документально, що називається, закритий, хвости підчищені, діри залатані, прогалин немає. Висновок аудитора – це як страховка при податковій перевірці – несподіваної чи планової.

Правда життя, про яку знає кожен розумний керівник в нашій країні: Потрібно спрогнозувати ціну ризику здачі неправильної звітності до податкової, і якщо сума здасться Вам прийнятною, то необхідності в аудиті ніби як і немає. Однак, як правило, вартість перевірки, яку проведе аудиторська компанія, досить мала порівняно з вартістю можливого штрафу. А що стосується звітів, то ви звичайно можете їх вважати хорошими, поганими вони стають, як тільки потрапляють в податкову.

Крім того, податкова при перевірці, зазвичай, користується будь-якою можливістю «причепитися» до компанії, що заощаджує на аудиті. Авторитетні аудиторські фірми, цінуючи власну репутацію, несуть відповідальність за свої акти, і тому перевіряючий інспектор, якщо щось і виявить, що буває вкрай рідко після аудиторської перевірки, то тридцять разів подумає: чи варто «чіплятися»? Адже у таких компаній в штаті, як правило, є юристи, здатні відстояти будь-яке питання в судовому порядку, якщо буде потрібно. Так що плюси очевидні.

Насправді не важливо, наскільки хорошим ви вважаєте власного бухгалтера, наскільки ви йому довіряєте… він просто не може всього знати! Законодавство України настільки складне і так часто змінюється, що для того, щоб володіти інформацією повністю, наша аудиторська компанія містить цілий штат висококласних фахівців, які безперервно моніторять всі нововведення та уточнення, якими останнім часом так часто «радують» законодавчі акти.

У той час як догма про те, що нервові клітини не відновлюються, набуває в даному контексті більш глибокий зміст. Повторюся, що саме спокій і є справжня ціна аудиторської перевірки правильності ведення податкового обліку підприємства. Аудиторські послуги, замовлені у професіоналів, або постійні оглядки на скелети у шафі минулих періодів?

Вирішувати, як то кажуть, Вам.

Ірина Туншина

Юридична консультація компанії “Хесторія Україна-Плюс”