Для врегулювання проблеми розрахунку віку для виходу на пенсію на розгляд Верховної Ради було подано проект Закону «Про внесення змін до Закону України« Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ».
Документ спрямований на обговорення в профільний комітет Верховної Ради. Одним з його ініціаторів є Галина Третьякова, голова цього ж комітету.
Проект закону передбачає поступове збільшення пенсійного віку на один місяць щороку, починаючи з 2023 року. Планується, що таке збільшення триватиме до початку 2035 року.
У законопроекті передбачаються і деякі винятки. Так, жінка, яка народила дитину і виховувала його до шести років, має право на скорочення пенсійного віку на півроку. Така норма повинна застосовуватися для кожної дитини, але при цьому пенсійний вік жінок не може бути скорочений більш ніж на три роки.
Ініціатори законопроекту стверджують, що ситуація з народжуваністю в країні вимагає врегулювання. Потрібен комплексний підхід, який включає правильну фінансову і соціальну політику, допомогу молодим сім’ям та багато іншого. Малоймовірно, що в Україні в найближчому майбутньому можливий новий бебі-бум, тому важливим фактором стане поліпшення пенсійної системи.
Демографічна проблема в країні ще більше загострилися після кризи, пов’язаної з пандемією. Тому законопроект пропонує деякі кроки щодо поліпшення демографічної ситуації, допомоги матерям, незалежно від того, є сім’я багатодітній чи ні, якщо вони народили і виховують дітей до шестирічного віку. Це повинно стати одним з методів вирішення демографічної проблеми.
Збільшення віку виходу на пенсію на один місяць щороку дозволить до 2035 року підвищити цей показник до 61 року. Таке рішення обґрунтовується міжнародною практикою, законодавчими нормами США, ЄС і країн Азії.
Депутати стверджують, що в багатьох європейських країнах громадяни виходять на заслужений відпочинок не раніше 65 років. Країни ЄС поступово підвищують цей показник до 67-68 років. Важливою причиною такої тенденції є зростання тривалості життя в світі, і в Європі зокрема.
Автори законопроекту також зазначають, що в 2020 році Україна піднялася на 17 сходинок у рейтингу соціального прогресу, і тепер займає 63 місце в світі. Для поліпшення соціального добробуту потрібно звертати увагу на рівень пенсійного забезпечення, а так само враховувати соціальну захищеність громадян.