З початком нового року країну охопила хвиля змін. Після податкової реформи, що викликала так багато обговорень, дійшла справа і до реорганізації Державної автоінспекції.

За основу буде взята система, яка зараз діє в Сполучених Штатах Америки, де, як відомо, немає окремої служби ДАІ і патрульно-постової служби. У США це один орган. Патрулі в одній особі стежать і за порядком на дорогах, і за порядком на вулицях. Як така модель приживеться у нас – поки не відомо. Каменем спотикання в даному випадку, на думку юристів нашої компанії, може стати наш, український, точніше пострадянський, менталітет. Як відомо, порушення правил дорожнього руху у нас є своєрідною народною забавою: порушив і не попався – молодець. Саме по собі порушення правил дорожнього руху (тут не мається на увазі грубі порушення, які потягли за собою аварійну ситуацію або дтп) не викликають якогось осуду в суспільстві. Багато хто з водіїв свідомо порушують деякі пункти правил, які, на їхню думку, не є логічними, а, значить, необов’язковими у виконанні. Приміром, паркування в другому ряду, за принципом «і нехай весь світ зачекає», або спроба перетину перехрестя, коли з нього утруднений виїзд. До речі, на думку багатьох експертів, це одна з причин заторів на дорогах. Розуміючи, що виїхати з перехрестя водієві не вдасться – далі затор, він все одно на нього виїжджає, перегороджуючи таким чином поперечний рух. У тій же Америці водії більш дисципліновані і, найголовніше, більш свідомі, а за ситуацією на дорогах в мегаполісах стежить незліченна кількість камер. У нас просто немає такої технічної бази. Але, так би мовити, на шляху до Європи будемо сподіватися на свідомість і розуміння громадян. Все таки дуже хочеться, що б на дорогах було все спокійно, а, головне, згідно правил. І ще важливий факт, який повинен мати місце в подібних реформах: штрафи за порушення повинні платити всі. Без винятку. А з цим у нас поки туго.

З патрульно-постової службою поки те ж не все ясно, але все ж простіше. Американські радники, які прибули в країну, обіцяють скласти алгоритм поведінки в різних ситуаціях для співробітників нової поліції. Три місяці жорсткого навчання першої хвилі новобранців повинні виробити у них чіткі моделі поведінки при максимально можливих варіантах. Хочеться вірити в те, що іноземні фахівці передадуть свій досвід у цій галузі нашим співвітчизникам і все вийде. Однак не варто забувати про той самий наш менталітет. Кліше «держслужбовець» у нас – синонім хабарів, відкатів і поборів, і перебороти це досить складно. У Грузії, наприклад, повний штат міліції змінювався кілька разів, поки не прийшли люди, які все-таки перестали брати чи вимагати і брати хабарі.

Побороти систему складно, особливо якщо її корупційні гілки проникли в усі сфери життя. Якщо цьому уряду це вдасться, йому ще довго будуть «ставити пам’ятники» вдячні громадяни України. Але якщо ні, і замість грамотних реформ ми і надалі будемо отримувати валютні колапси, безцеремонне і безповоротне вилучення обігових коштів з бізнесу у вигляді авансового платежу з ПДВ, невідповідне із зарплатами збільшення оплат комунальних послуг і т. д., то другого терміну ні нинішньому Президенту, ні уряду точно не бачити.

З 20 числа почався набір в нову патрульну службу Української поліції і, судячи з телевізійних репортажів, він проходить досить жваво. Молоді люди у віці до 35 років заповнюють анкети і чекають тестів. Їх позитивний настрій і щире бажання охороняти порядок і служити народу України викликають захоплення і повагу. На питання про мотивацію від одного з кореспондентів, можливо-майбутній поліцейський відповів, що крім почуття патріотизму і турботи про честь мундира від отримання хабарів, його захистить високий рівень заробітної плати. Заявлена заробітна плата співробітника нової Української поліції – 6000,00 гривень… Без коментарів.

Нововведення торкнутися і МРЕВ. Це орган, який веде облік транспортних засобів. За даними з сайту «Дебет-Кредит», процедура оформлення авто тепер буде спрощена до неможливості. І переоформлення буде займати лічені хвилини. Кожному автомобілю буде привласнений свій пінкод, на кшталт того, що в техпаспорті, із занесенням у відповідну загальну базу, де і буде зберігатися вся історія автомобіля: всі минулі власники, чи виплачений по ньому кредит і т.д. Хочете перереєструвати власника – ввели код в терміналі, в ньому ж оплатили і все. Спілкування з живим співробітником зведено до мінімуму, а це означає, що і «взяткоємкость» процесу зменшується. Так це має виглядати. У загальних рисах.

Судячи з усього, це дуже спрощений анонс майбутнього механізму переоформлення автомобіля, вважає юридична консультація нашої компанії. Залишається незрозумілим, хто і як буде звіряти номери на кузові авто, хто буде стежити за тим, щоб угода була добровільною, як буде нараховуватися податок до пенсійного фонду при переоформленні, хто, як, і де буде видавати нові номери і куди здавати старі і т.д.

І хоча ще немає відповідей на технічні питання, низький уклін від всіх автолюбителів – за ці, поки ще потенційні, зміни в області спрощення процесу. Ті, хто хоч раз оформлював автомобіль, мене зрозуміють.

З надією на краще і вірою у зміни (Грузії ж вдалося)

Ірина Туншіна

Юридична консультація Хесторія Україна-Плюс.