З 28 квітня 2020 року оновлюються вимоги до інформації про платника та отримувача коштів при здійсненні переказу. Експерти Національного банку вважають, що це не внесе суттєвих змін в здійснення більшості операцій з переказу коштів.
Зміни вимог відбуваються в зв’язку з набуттям чинності Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (далі – Закон).
Наголошуємо, що деякі ЗМІ поквапилися розповсюдити неправдиві повідомлення про зупинку 28 квітня платіжних систем, відповідно, про неможливість проводити звичайні операції з оплати податків і штрафів, послуг і товарів, послуг житлово-комунальної сфери і здійснювати грошові перекази.
Зазначені повідомлення і припущення є хибні і не відповідають дійсності. Оскільки, Закон передбачає наступні дві основні вимоги:
- ідентифікація і верифікація платника;
- супровід переказу коштів необхідним переліком даних платника і одержувача.
Важливим є те, що нові вимоги не поширюється на такі операції:
- сплата послуг ЖКГ, сплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів і платежів (незалежно від суми);
- сплата кредиту в сумі до 30 тис. грн;
- сплата товарів і послуг, здійснена платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
- всі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тис. грн;
- зняття коштів з власного рахунку.
Звичайно, не можна повністю погодитися з твердженням експертів Національного банку щодо того, що суттєвих змін нові вимоги не несуть. Так, навіть при здійсненні операції на суму менше 30 тис. грн., необхідна буде верифікація платника і одержувача, у випадку, якщо у банка виникає підозра, щодо такої фінансової операції. Важливим є те, що у Законі під підозрою розуміється припущення, а конкретні критерії для «підозри» у Законі не визначені.
Також, варто вказати, що Законом передбачено надання інформації про платника і отримувача переказу банком платника протягом трьох робочих днів за запитом банка отримувача. При цьому, Законом не передбачено, що буде з коштами, протягом строку отримання і перевірки такої інформації.
Провівши аналіз Закону виникає багато питань, зокрема щодо того: як буде проводитися ідентифікація клієнтів, як здійснити операцію щодо переказу готівки на суму більше 5 тис. грн, на підставі яких факторів операції клієнтів будуть вважатися такими, щодо яких виникає підозра, чи будуть виникати затримки у переказі коштів у зв’язку з ідентифікацією клієнтів.
Сподіваємося, після 28 квітня, коли запрацює нові вимоги будуть надані детальні роз’яснення суб’єктами фінмоніторингу щодо того, як здійснювати клієнтам операції з урахуванням нових вимог.