У світовій практиці створення акціонерного товариства – це, як мінімум, можливість отримати додаткові перспективи розвитку (для публічного акціонерного товариства). По-перше, компанія заявляє про себе публічно. Для реєстрації акціонерного товариства необхідно пройти серйозну аудиторську перевірку, оприлюднити фінансову звітність, відкрити до вільного доступу фінансові результати і т.д. Всі ці моменти, безумовно, грають на руку компанії в частині її прозорості по відношенню до майбутніх акціонерів, клієнтів і контролюючих органів. По-друге, це додаткові обігові кошти, які компанія отримує від первинного продажу акцій, характерною особливістю яких є те, що вони не кредитні (їх не потрібно повертати і по них не потрібно платити відсоток за використання).

Реєстрація акціонерного товариства в Україні є досить складним процесом, мабуть, навіть найскладнішим з усіх можливих, що, власне, тягне за собою і підвищені фінансові витрати. Ця особливість, швидше за все, і є тим фактором, що робить дану форму підприємства не найпопулярнішою в нашій країні. І тому акціонерне товариство реєструють тоді, коли це вимушений захід і реєстрації такої форми підприємства вимагає сама ситуація. Наприклад, банки в Україні зобов’язані проходити реєстрацію лише у формі публічного акціонерного товариства.

Здійснення діяльності акціонерних товариств, а також порядок їх реєстрації в Україні, регулюється Законом України «Про акціонерні товариства», Цивільним та Господарським кодексами, Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», Законом «Про господарські товариства» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до закону «Про акціонерні товариства», в Україні існує два типи акціонерних товариств – це публічне (раніше відкрите) і приватне (раніше закрите). Відрізняються вони порядком розміщення акцій (більш детально про розміщення акцій читайте в наступних публікаціях).

У переліку вимог, який необхідно врахувати при реєстрації акціонерного товариства, знаходяться і статут, в якому повинні бути зазначені відомості, що стосуються акцій (номінал акції, їх кількість, виплата дивідендів, права акціонерів і т.д.) і статутний фонд, розмір якого не може бути менше 1250 мінімальних заробітних плат (1,6 млн. грн.).

Існує ще ряд вимог, які необхідно врахувати при реєстрації або перереєстрації компанії такої форми власності (бувають ситуації, коли необхідно змінити тип акціонерного товариства). Допомогти в цьому розібратися – консультативно, або провівши для вас реєстрацію акціонерного товариства, допоможуть кваліфіковані юристи нашої компанії.

Юридична компанія «Хесторія Україна-Плюс»

Ірина Туншіна