Розлучення – справа малоприємна і клопітка. Клопоту, мабуть, навіть більше, ніж при підготовці до весілля. Якщо претензій у подружжя немає, то достатньо буде просто сходити в РАЦС за місцем реєстрації, подати заяву і все. Однак, якщо претензії є, то, швидше за все, доведеться перетерпіти тривалу процедуру розглядів у суді, пов’язану з обговоренням та консультаціями з адвокатами по кожного питанню, з приводу якого буде вестися спір. Принципи розподілу майна згідно з чиннім на даний момент в Україні СК, чи то улюблений чайний сервіз з китайського фарфору, чи дача з прибудовою, однакові – все нажите спільне майно, крім речей індивідуального користування, є спільною власністю і при розділі після розірвання шлюбу ділиться на дві рівні частини, якщо інше не обумовлено шлюбним договором. Однак, при розділі корпоративних прав все не так просто, і є моменти, на які слід звернути увагу.

Якщо один з подружжя є засновником Товариства з Обмеженою Відповідальністю, то згідно зі ст. 12 Закону про «господарські товариства» майно, яке було ним внесено до статутного фонду, є власністю підприємства. Навіть якщо внесок був зроблений за рахунок спільного майна. Розділу, при цьому, може підлягати лише прибуток від участі у підприємстві. Бувають випадки, коли внесок до статутного фонду фірми був зроблений за рахунок спільних коштів і без згоди другого з подружжя, так сказати, з порушенням вимог порядку розпорядження спільним майном. У цьому випадку останній має право на компенсацію вартості своєї частки. Однак, на практиці – це дуже складно довести.

Інакше йдуть справи при розділі акцій і облігацій, які можуть перебувати у подружжя. Вони підлягають розділу точно так само, як і інше спільно нажите майно – рівними частинами. І, при цьому, немає жодного значення, на кого з подружжя вони зареєстровані. Єдиним винятком є подаровані або отримані у спадок цінні папери. Вони не діляться.

Що стосується ФОПів та ПП – ситуація, в цілому, така ж, як і у випадку з ТОВ. Другий з членів подружжя має право лише на розділ прибутку, отриманого в результаті діяльності підприємця.

Вищевказані норми нашого законодавства створюють підстави для не зовсім чесних, якщо можна так сказати, претендентів на ім’я «екс» подружжя. Спільно нажите майно можна і не ділити порівну, якщо вчасно внести його в статутний фонд компанії … Своєї ж. А прибуток, на частину якого претендує другий з подружжя, відстежити на практиці досить складно. Особливо в нашій країні …

Як показує практика: консультація юриста до вступу в шлюб (принаймні, що стосується шлюбного договору) в рази! дешевше, ніж при його розірванні.

Порада адвокатів нашої компанії проста – відкиньте забобони, нав’язані нашим менталітетом! Немає нічого поганого в тому, щоб перестрахувати себе у випадку, якщо життя у шлюбі не складеться. Так вже давно живе весь цивілізований світ.

Ірина Туншина

Юридична консультація компанії «Хесторія Україна-Плюс»

У наступних публікаціях читайте: Непогашені кредити після розлучення