Кого торкнутся зміни?

 

Більшість підприємців немає штатного бухгалтера, тому нововведення законодавства викликають безліч питань. Чи потрібно відображати операції на рахунках бухгалтерського обліку? Чи можна продавати продукцію, походження якої не підтверджено накладними? Як вести облік – в електронному чи паперовому вигляді? Чи потрібно зберігати первинні документи?

 

Порядок обліку товарних запасів: кого торкнеться

 

Наказом Мінфіну України №496 від 03.09.2021 р. визначено Порядок ведення обліку товарних запасів фізичними особами-підприємцями, у тому числі платниками єдиного податку. Цей Наказ набув чинності  26.11.21 р., через 10 днів із дня його офіційного опублікування. Опубліковано в «Офіційному віснику» від 16.11.2021 р. поширюється на ФОП, у тому числі платників єдиного податку, які згідно із Законом про РРО мають вести облік товарів.

Додатком до Порядку передбачено Форму обліку товарних запасів, до якої необхідно вносити дані про надходження та вибуття товарів, на підставі первинних документів, які є обов’язковим додатком до такої Форми. Підприємці, які ведуть діяльність у кількох місцях продажу, зобов’язані робити записи окремо в кожному об’єкту. Підставою є первинні документи про отримання товарів або внутрішнє переміщення між господарськими об’єктами. Обов’язково необхідно внести дані на початок продажу товарів.

 

У якому найкращому вигляді вести облік?

 

ФОП мають можливість самостійно вибирати спосіб ведення обліку – в електронній чи паперовій формі. У Формі обов’язково мають бути зазначені відомості про підприємця (у довільній формі). У паперовому варіанті для внесення цих відомостей використовується титульний лист. Якщо дані вносяться в електронному вигляді, підприємець самостійно обирає програмне забезпечення, але обов’язково дотримується вимог цього Порядку.

Первинні документи та Форму необхідно зберігати на господарському об’єкті (у місці продажу) до вибуття останньої одиниці товару. Щомісячно накладні групуються у хронологічному порядку, відповідно до відображення у Формі обліку та підшиваються для спільного зберігання.

Заборонено продавати товари, на які у місцях реалізації відсутні первинні документи та записи у Формі обліку. У разі проведення перевірки, Форма обліку та первинні документи, що підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі, яка контролює орган на його вимогу.